Elections

Preliminary election result

Sunday 13 October 2019

The preliminary result for the Southland District Council elections is as follows:
This result does not include special votes and votes returned yesterday that are still in transit to the processing centre. The outcome of these elections may change once all votes have been counted.

Download the progress election results PDF [PDF, 285 KB]

Download the preliminary election results PDF [PDF, 440 KB]

Download the final election results PDF [PDF, 292 KB]

Mayor - Southland District Council
Number of vacancies: 1
Candidate nameVotes received
TONG, Gary Ian 5337
BYARS, Don 2247
HANNA, Tim 1567
Blank 263
Informal 14

 

Mararoa Waimea Ward
Number of vacancies: 3
Candidate nameVotes received
KREMER, Ebel 1856
DOUGLAS, John 1496
SCOTT, Rob 1359
DILLON, Brian 1219
Blank 38
Informal 1

 

Oreti Ward
Number of vacancies: 3
Candidate nameVotes received
MENZIES, Christine 1320
RUDDENKLAU, Margie 1316
FRAZER, Darren 1314
MANGELS, Natasha 1251
PATERSON, Neil 1033
HISHON, Margot 794
Blank 41
Informal 8

 

Stewart Island/Rakiura Ward
Number of vacancies: 1
Candidate nameVotes received
FORD, Bruce 115
SPRAGGON, Jon Ross 103
HERZHOFF, Rakiura 43
Blank 2
Informal 0

 

Waiau Aparima Ward
Number of vacancies: 3
Candidate nameVotes received
HARPUR, George 1080
OWEN, Karyn 1011
BYARS, Don 963
MARRON, Michael 855
PERHAM, Nick 792
HIBBS, Ron 522
Blank 62
Informal 1

 

Waihopai Toetoe Ward
Number of vacancies: 2
Candidate nameVotes received
DUFFY, Paul 1301
KEAST, Julie 1139
NALLY, Amanda 360
Blank 31
Informal 1

 

Fiordland Community Board
Number of vacancies: 6
Candidate nameVotes received
GREANEY, Sarah 1113
KILLEEN, Ben 1102
MURRAY, Ryan 969
SLEE, Max 880
CHARTRES, Mary 774
HOLMES, Diane 771
HUMPHRIES, Nigel 618
LAUGHTON, George Lester 549
CANTWELL, Shaun 532
NEEDS, Laura 379
Blank 8
Informal 5

 

Northern Community Board (Mid Dome Subdivision)
Number of vacancies: 3
Candidate nameVotes received
TITHER, Greg 203
SCOTT, Rob * 179
SMITH, Carolyn 179
BRUCE, Peter ** 77
Blank 13
Informal 0

 

Oreti Community Board (Hokonui Subdivision)
Number of vacancies: 1
Candidate nameVotes received
SMITH, Colin 201
RICKARD JOHNSTON, Robina 84
Blank 20
Informal 0

 

Oreti Community Board (Midlands Subdivision)
Number of vacancies: 4
Candidate nameVotes received
SOMERVILLE, Brian 1285
MANGELS, Natasha 1246
JUKES, Geoff 1084
SCHMIDT, Pete 942
SPENCER, Raewyn 526
Blank 69
Informal 0

 

Stewart Island/Rakiura Community Board
Number of vacancies: 6
Candidate nameVotes received
LAWRENCE, Steve 206
SPRAGGON, Jon Ross 163
CONNER, Aaron Squirt 143
GEESON, Anita 121
FORD, Bruce * 112
LEASK, Gordon 110
HERZHOFF, Rakiura ** 109
CHITTENDEN, Dale 105
MCCRACKEN, Teri 102
SMALL, Edward 100
MCRITCHIE, Letitia 97
JOY, Aaron 74
Informal 0
Blank 0

* The single asterisk shows two candidates who have also been elected as a councillor. That means these two candidates are withdrawn from the respective community boards and the next highest polling candidates (marked by a double asterisk **) join the community boards.

Elections were not held in the community boards of Ardlussa, Oraka Aparima, Waihopai Toetoe, Tuatapere Te Waewae and Wallace Takitimu as there were either enough candidates for the vacancies or too few candidates.

In the boards with too few candidates, byelections will be held later this year.

In the Northern Community Board, two of its three subdivisions had enough nominations for the vacancies, so Pam Naylor represents the Parawa-Fairlight subdivision, and Lance Hellewell and Sonya Taylor represent the West Dome subdivision. See above for the results of the Mid Dome subdivision election.

The Oreti board’s Makarewa subdivision has two vacancies. See above for the results of the elections for the other Oreti subdivisions.

The Ardlussa Community Board members are Ray Dickson, Chris Dillon, Richard Clarkson, Clarke Horrell and Hilary Kelso.

The Oraka Aparima board members are Sharon Ayto, Neil Linscott and Graeme Stuart.
The Waihopai Toe Toe board members are Denise Mary Fodie, Pani Grey-Thomas, Gay Munro, Melanie Shepherd and Pam Yorke.

The Tuatapere Te Waewae board is Blayne De Vries, Maurice Green, Ann Cherrie Horrell, Alistair McCracken, Keri Potter and Margaret Thomas.

The Wallace Takitimu board is made up of Andre John Henry Bekhuis, David Cowie, Kelly Day, Bev Evans, Peter Gutsell and Maureen Johnston.

Returns

Latest update of the returned voting papers [PDF, 117 KB]

What happens next?

Saturday 12 October Election day [Sec 10, LEA]
Close of voting (12 noon) [Sec 84, LEA]
Progress and preliminary results available as soon as practicable after close of voting [Sec 85, LEA]
Saturday 12 October (pm) - Thursday 17 October 2019 Official count [Sec 84, LEA]
Thursday 17 October - Wednesday 23 October 2019 Declaration of result/public notice of declaration [Sec 86, LEA]
mid-December 2019 Return of electoral donations & expenses form [Sec 112A, LEA]

LEA = Local Electoral Act 2001
LER = Local Electoral Regulations 2001

 

Electoral officer:

Dale Ofsoske, 
Independent Election Services Ltd,
PO Box 5135, 
Wellesley Street, 
Auckland 1141
Phone - 0800 922 822
Email - dale.ofsoske@electionservices.co.nz
Website - www.electionservices.co.nz (external link)

Deputy electoral officer:

Clare Sullivan,
Governance and Democracy Manager,
Southland District Council,
15 Forth Street,
Invercargill
PO Box 903,
Invercargill 9840
Phone - 0800 732 732 or 03 211 2502 extn. 3254
Email - elections@southlanddc.govt.nz